Baş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Baş ağrısı, dünyadaki en yaygın ve zayıflatıcı ağrılardan biridir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünyadaki yetişkinlerin neredeyse yarısı baş ağrısı çekiyor. Baş ağrıları, işten ve okuldan devamsızlığın önemli bir nedenidir.

Baş ağrısı türleri nelerdir?

Araştırmaya dayanarak, pratik bir baş ağrısı sınıflandırması baş ağrılarını birincil ve ikincil baş ağrısı olmak üzere iki ana kategoriye ayırır.

 Birincil Baş Ağrısı 

Birincil baş ağrıları başka bir tıbbi durumun sonucu olmayanlardır. Bunlar; gerilim tipi, migren ve küme baş ağrılarıdır.

Gerilim tipi baş ağrıları, en sık görülen baş ağrısı türüdür. Gerginlik tipi baş ağrıları hafif-orta, zonklamayan ve başın her iki tarafında da görülür. Gerilim tipi baş ağrıları hafif olma eğiliminde olduklarından, hastalar genellikle reçetesiz satılan ilaçlarla tedavi olma yoluna başvururlar . Hastalar, reçetesiz satılan ilaçları çok sık kullanmanın uzun süreli (kronik) günlük baş ağrısına yol açabileceğinin farkında olmalıdır.

Migren, ikinci en yaygın görülen primer baş ağrısı tipidir. Migrenlerin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, sinirlerdeki ve kan damarlarındaki değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Migren, beyindeki değişikliklerle ve beynin belli bölgelerinde kalıtsal anormalliklerle de ilgilidir. Migren ağrıları orta ila şiddetli olup, genellikle çarpma veya zonklama olarak tanımlanır. Migren 4 saatten 3 güne kadar sürebilir ve genellikle ayda 15 defadan az görülür. Migren semptomları; ışığa, gürültüye veya kokulara duyarlılığı, bulantı veya kusma ; iştah kaybı ise, mide rahatsızlığı veya karın ağrısına sebebiyet verebilir.

Küme baş ağrıları, en şiddetli baş ağrısı türüdür. Zonklama veya sürekli yanma hissi verir. Ağrı o kadar şiddetlidir ki, küme baş ağrısı hastalarının çoğu oturamaz ve atak sırasında yerinde duramaz. Ağrı, taraf değiştirmeden bir gözün arkasında veya göz bölgesinde bulunur. Küme baş ağrıları, küme döneminde 2 ila 3 ay sürebilen günde bir ila sekiz kez meydana gelir. Baş ağrıları aylarca ya da yıllarca tekrarlanabilir.

 İkincil baş ağrısı 

İkincil baş ağrıları, başka bir tıbbi veya nörolojik durumdan kaynaklanabilir. Sebepleri aşırı ilaç kullanımı, enfeksiyon, kafa travması veya daha ciddi bir durumdan dolayı ortaya çıkabilir.

Sinüs baş ağrıları, elmacık kemiklerinde, alında veya burun köprüsünde derin ve sürekli bir ağrı ile ilişkilidir. Ağrı genellikle ani baş hareketi veya zorlanma ile daha da kötüleşir ve burun akıntısı, ateş, yüz şişmesi ve ilgili sinüs üzerinde ağrı gibi belirtileri vardır.

Baş ağrıları kalıtsal mıdır?

Evet, baş ağrıları, özellikle de migren ailelerde gelme eğilimindedir. Migren olan çocukların genellikle bu durumdan muzdarip en az bir ebeveyni vardır. Baş ağrısı ayrıca, bir ailenin evinde bulunan kimyasallar veya parfümlerinden kaynaklanan güçlü kokularla da ilgili olabilir.

Stres , kirlilik, gürültü ve hava durumu değişiklikleri bazı insanlar için baş ağrısını tetikleyebilecek diğer çevresel faktörlerdir.

Gerilim tipi baş ağrılarının veya migren baş ağrılarının yaygın tetikleyicileri:

– Aile, arkadaşlar, iş veya okulla ilgili duygusal stres

– Alkol kullanımı

– Düzensiz beslenmek

– Uyku düzenindeki değişiklikler

– Aşırı ilaç kullanımı

– Gerginlik ve depresyon

Baş ağrısı diğer nedenleri arasında göz yorgunluğu, boyun ve sırt ağrıları da vardır.

Baş ağrıları ilerledikçe ve diğer nörolojik semptomlarla birlikte ortaya çıktıkça beyindeki bir hastalığı işaret edebilir. Bunlar;

– Hidrosefali (beyinde anormal sıvı birikimi)

– Menenjit (beyni ve omuriliği kaplayan zarın enfeksiyonu veya iltihabı)

– Ensefalit (beyin enfeksiyonu / iltihabı)

– Kanama (beyinde kanama)

– Tümör

– Kafa travması

– Toksinler (belirli ilaçlar dahil, kimyasallara aşırı maruz kalma)

Tags:
Blog Comments

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries.

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries.

Leave a Comment