Bel Fıtığı ve Belirtileri Nelerdir.

Your work is going to fill a large part of your life, and the only way to be truly satisfied is to do what you believe is great work. And the only way to do great work is to love what you do. If you haven’t found it yet, keep looking. Don’t settle. As with all matters of the heart, you’ll know when you find it.

Bel Fıtığı 

Genelde 30 ile 60 yaş arasındaki kişilerde sık görülmesine rağmen, hemen her yaşta ortaya çıkabilen bel fıtığı yaşam kalitemizi oldukça etkiliyor. Peki Bel fıtığı nedir, belirtileri nelerdir?

Fıtıklaşmış bir disk yakındaki sinirleri tahriş edebilir ve kol veya bacakta ağrı, uyuşukluk, güçsüzlük yapabilir. Öte yandan, birçok insan fıtıklaşmış bir diskten hiçbir semptom görmez. Fıtıklaşmış bir diski olan çoğu kişinin, sorunu düzeltmek için ameliyat olması gerekmez.

Belirtileri

Bel fıtığı olan disklerin çoğu belinizde (lomber omurga) meydana gelse de, boynunuzda da (servikal omurga) oluşabilir. Fıtıklaşmış bir diskin en yaygın belirti ve semptomları:

 Kol veya bacak ağrısı: Fıtıklaşmış diskiniz belinizde ise, genellikle kalçalarınız, uyluk ve baldırlarınızdaki en yoğun ağrıyı hissedeceksiniz. Ayağın bir kısmını da içerebilir. Eğer fıtıklaşmış diskiniz boynunuzdaysa, ağrı genellikle omuz ve kolda en şiddetli olacaktır. Bu ağrı, öksürürken, hapşırırken veya omurganızı belirli pozisyonlara getirdiğinizde kolunuza veya bacağınıza etki edebilir.

 Uyuşukluk veya karıncalanma:  Fıtıklaşmış bir diski olan kişilerde etkilenen sinirlerin hizmet ettiği vücut kısmında uyuşukluk veya karıncalanma görülür.

 Halsizlik: Etkilenen sinirlerin hizmet verdiği kaslar zayıflama eğilimindedir. Bu, tökezlemenize veya eşyaları kaldırma ya da tutma kabiliyetinize zarar verebilir.

Doktora ne zaman görünmeli:

Boynunuz veya bel ağrınız kolunuzdan veya bacağınızdan aşağı iniyorsa. Uyuşukluk, karıncalanma veya güçsüzlük varsa tıbbi yardım almalısınız.

Nedenleri

Yaşlanmaya bağlı aşınma ve yıpranmanın sonucudur. Yaşlandıkça, spinal diskleriniz su içeriğinin bir kısmını kaybeder. Bu, onları daha az esnek ve daha küçük bir zorlanma veya bükülme ile bile yırtılmasına sebep olur.

Bazen, büyük, ağır cisimleri kaldırmak için sırt ve bacak kaslarınız yerine sırt kaslarınızı kullanmak, kaldırırken bükülüp dönebildiği gibi fıtıklaşmış bir diske yol açabilir. Nadiren, arkaya düşme ya da darbe gibi travmatik bir olay da fıtıklaşmaya neden olabilir.

Risk faktörleri

Aşırı kilo; Aşırı kilo, omurga ve disklere daha fazla baskı uygular, bu da fıtıklaşmaya karşı daha duyarlı hale gelir.

Meslek; Fiziksel olarak zorlayıcı işlere sahip kişilerde sırt problemleri daha fazladır. Tekrarlayan kaldırma, çekme, itme ve bükme de fıtıklaşmış disk riskini artırabilir.

Genetik.

Önlemler

Egzersiz. Gövde kaslarını güçlendirmek, omurgayı stabilize etmeye ve desteklemeye yardımcı olur.

Tags:
Leave a Comment